
Wosk do świec sojowych - wszystko co należy o nim wiedzieć
Świece sojowe obecne są na rynku, już od jakiegoś czasu, jednak czym różnią się od świec zapachowych tworzonych na wosku parafinowym? Oba rodzaje świec tworzą przytulną atmosferę oraz roznoszą ulubiony zapach po domu. Jednak różnica w nich jest ogromna i warto podejmować świadomą decyzję podczas wybierania świecy do domu. Świeca parafinowa jest produktem, który na dłuższą metę może wyrządzić więcej szkód niż pożytku. Podczas palenia uwalniają się substancję smoliste, które realnie trują nasz organizm, a tego zdecydowanie powinniśmy unikać, po za tym świece oparte na wosku parafinowym mają mniejszą emisję zapachu oraz zdecydowanie szybciej się wypalają.
Odwrotna sytuacja jest przy świecach sojowych. Wosk sojowy nie wydziela substancji szkodliwych, dodatkowo lepiej reaguje z kompozycjami zapachowymi oraz zapewnia dłuższy czas palenia naszej świecy. Warto w obecnych czasach być świadomym konsumentem, który stawia na swoje zdrowie i jakość kupowanych produktów.
No dobra.. ale jak w ogóle powstaje wosk sojowy?
Wosk sojowy jest woskiem roślinnym otrzymywanym z oleju sojowego. Głównym zastosowaniem wosku sojowego jest produkcja świec. Po zbiorach ziarna soi podlegają procesowi oczyszczania, łamania i obłuskiwania, a następnie zawijane są w płatki.
To właśnie z tych płatków pozyskuje się olej, który następnie musi zostać uwodorniony. Uwodornianie oleju to proces konwersji niektórych kwasów tłuszczowych z nienasyconych do nasyconych. Te działania podnoszą temperaturę topnienia oleju, który przechodzi do stanu stałego w temperaturze pokojowej. Produktem końcowym całego procesu jest wosk sojowy.
Dlaczego warto wybrać wosk sojowy?
Wosk sojowy w przeciwieństwie do wosku parafinowego jest produktem czysto roślinnym oraz wegańskim. To sprawia, że wosk sojowy jest produktem naturalnym, który również może ulegać biodegradacji.
Kolejną zaletą wosku sojowego jest jego niska temperatura spalania. Dzięki temu emisja cząsteczek sadzy jest o wiele mniejsza. Wosk sojowy posiada idealną temperaturę, która sprzyja lepszemu uwalnianiu olejków zapachowych w świecy. Dużą zaletą wosku sojowego jest fakt, iż nie nagrzewa się tak bardzo jak parafina co skutkuje długą żywotnością świec. Zdecydowanie dłużej nacieszysz się swoją ulubioną świecą.
Czasami chwila nieuwagi, bądź roztargnienia spowoduje, że nasza świeca może się przewrócić i rozlać na ulubiony dywan bądź stolik. Takie rzeczy się zdarzają, ale nie ma się czym martwić! Wosk sojowy jest bardzo łatwy do utylizacji, wystarczy zeskrobać grubszą warstwę, a pozostałości zutylizować za pomocą mydła i ciepłej wody. Bez problemu schodzi również z ubrań - zwykłe pranie w 100% procentach wystarczy.
Wzrastająca popularność wosku sojowego
Od kilku lat popularność wosku sojowego bardzo wzrosła.
Społeczeństwo coraz bardziej zwraca uwagę ekologię oraz skład produktów. My jako producenci świec sami wspieramy ideę zielonej planety dlatego korzystamy wyłącznie z wosku sojowego aby móc Wam podarować w pełni wegańską, ekologiczną alternatywę na rynku świec.
Dlaczego mam wybrać świece sojową skoro te parafinowe są zdecydowanie tańsze?
Aby zrozumieć, dlaczego świeca sojowa jest zdrowszą i bardziej zrównoważoną alternatywą, musisz znać różnicę między woskiem parafinowym, a woskiem sojowym. Większość świec zapachowych, które znajdują się na półkach sklepowych jest niestety wykonana z wosku parafinowego.
Świeca sojowa jest wyprodukowana z wosku sojowego, który jest wytwarzany z przyjaznych dla środowiska, odnawialnych zasobów. Natomiast klasyczny wosk parafinowy jest wytwarzany z ropy naftowej i jest nieodnawialny.
Wybór wosku sojowego zamiast parafinowego do produkcji świec ma nie tylko „zielone” zalety. Wosk sojowy pali się również wolniej niż parafina, co oznacza, że otrzymujesz świecę, która starcza na dłużej. Kolejnym powodem wyboru wosku sojowego w przypadku świec jest fakt, że wosk sojowy jest doskonałym nośnikiem zapachu, który nie wymaga chemicznych wzmacniaczy. Rezultatem jest dobrze wyważona świeca sojowa o prawdziwym zapachu.
Kiedy zapalisz świecę sojową, możesz mieć pewność, że jest to lepsze dla jakości powietrza w domu, zapewniając bezpieczeństwo Twojej rodzinie i zwierzętom. Nie wspominając o tym, że wybór świecy sojowej jest po prostu lepszy dla ziemi niż wybór świecy z parafiny. Cena świec sojowych jest zdecydowanie wyższa, jednak wynika to z jakości jaką dostajemy wraz z świecą. Na zdrowiu nie warto oszczędzać, pamiętajmy o tym podczas wybierania nowej świecy.
Najważniejsze różnice między woskiem sojowym, a parafinowym
Świece wykonane z wosku parafinowego mają kilka znaczących wad.
Parafina ma tendencję ekspresowego nagrzewania się, osiągając bardzo wysokie temperatury. Znacząco wpływa to na działanie olejków zapachowych w świecy zapachowej. Warto wiedzieć, że niektóre olejki mogą podrażniać błony śluzowe i drogi oddechowe. Dzieje się tak w momencie kiedy ulotnią się one zbyt szybko lub ich emisja występuje w zbyt wysokiej temperaturze.
Inną wadą stosowania parafiny w świecach jest jej brak trwałości. Świeca parafinowa mięknie w temperaturze około 40°C. Od około 50° wosk parafinowy staje się płynny. Ze względu na szybkie spalanie świece z parafiny nie mają szczególnie długiej żywotności i wymagają częstszej wymiany. Poprzez tendencję do szybkiego nagrzewania się, mają duże predyspozycję do odkształcania się pod wpływem ciepła słonecznego.
Produkcja parafiny jest to proces mało zrównoważony i dość nie ekologiczny. Parafina pozyskiwana jest podczas destylacji ropy naftowej. Proces ten jest o wiele tańszy niż proces produkcji wosku sojowego. To właśnie te czynniki sprawiają, że jeszcze dziś na sklepowych półkach znajdziemy więcej świec produkowanych z parafiny niż z wosku sojowego. Wierzymy, że dzięki uświadamianiu konsumentów ten trend się odwróci.
Jakie szkody może wyrządzić palenie świec parafinowych?
Jeśli jakiś czas po zapaleniu świecy parafinowej poczułeś pieczenie bądź swędzenie oczu, jest duże prawdopodobieństwo, że doświadczyłeś krótkotrwałych skutków negatywnego działania parafiny. Długotrwałe przebywanie w pomieszczeniu, w którym znajduję się zapalona świeca z parafiny może powodować objawy takie jak: swędzenie, łzawienie, a czasami mocno odczuwalny ból oczu. Więc jeśli kiedykolwiek spotkałeś u siebie podobne objawy, a jesteś miłośnikiem świec z parafiny, zalecamy wymianę na świece bazujące na naturalnych woskach. Warto jednak zauważyć, że objawy, które przedstawiliśmy to tylko wierzchołek góry lodowej. Parafina może zostawić nieprzyjemne piętno na naszym zdrowiu.
Za każdym razem, gdy zapalisz świecę parafinową, uwalniasz niebezpieczne chemikalia, które zaczynasz nieświadomie wdychać wraz z powietrzem. Podczas palenia świecy parafinowej dym wytwarzający się podczas spalania emituje czarną sadzę i toksyczne opary - podobne do spalin z silników spalinowych. Unoszący się dym rozprzestrzenia związki takie jak: benzen, toluen, formaldehydy i ołów. Dane chemikalia mają znaczący wpływ w pojawieniu się chorób układu oddechowego, mogą wywoływać alergię oraz pogarszają przebieg astmy.
Ponadto chemikalia wydobywające się z dymu podczas palenia działają drażniąco na skórę. Mogą powodować swędzenie, bądź stany zapalne skóry. Dbajcie o siebie oraz swoje zdrowie i podejmijcie odpowiedzialny wybór.
Wpływ zapachu na Twoją psychikę
Zapachy w znaczący sposób wpływają na nasz nastrój. Wybrane kompozycję zapachowe mogą wprawić nas w stan relaksu, inne zaś działają pobudzająco, a niektóre są uważane za afrodyzjak. Wynika to częściowo z naszej pamięci węchowej: niektóre zapachy przypominają nam o wyjątkowych chwilach i nastroju jaki tam wtedy towarzyszył. Przykładem może być tutaj znana nam wszystkim kompozycja opierająca się na nutach korzennych w połączeniu z pomarańczą. Charakterystyczne połączenie przypominające nam o świętach Bożego Narodzenia.
Świece o danych kompozycjach mają określone działanie, które rzeczywiście się sprawdza. Przykładem dla tego są świece, w których główną nutą jest lawenda. Działa ona uspokajająco i najlepiej sprawdzi się, gdy odpalimy ją wieczorem, po ciężkim i stresującym dniu pracy. Zapach lawendy działa uspokajająco i relaksująco. Dodajmy do tego lampkę szampana oraz gorącą kąpiel i przepis na idealny wieczór gotowy.
Zapachy wpływają nie tylko na nasza psychikę, ale również na naszą gospodarkę hormonalną. Kiedy zapalamy świecę, której zapach możemy zaliczyć do naszych ulubionych, w naszym organizmie zaczynają produkować się hormony szczęścia. Hormony szczęścia to inaczej mówiąc dopamina oraz serotonina. Nasz humor może automatycznie ulec polepszeniu, a uśmiech samoistnie pojawić się na twarzy. Dlatego umilamy sobie codzienne domowe czynności odpalając ulubioną świece.
Mamy nadzieję, że nasz blog uświadomił Was o wielu istotnych kwestiach. Pamiętajcie, aby produkty, które kupujecie były wyborem świadomym oraz dobrym dla Waszego zdrowia i zdrowia waszych bliskich. Cieszymy się, że możemy dzielić się naszą wiedzą z Wami.